Църногорски манастир „Св. Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски“
Цветан Василев е един от основните дарители за възстановяването на обителта, в която е реставрирана старата църква, изградени са отново манастирската кула, магерницата, аязмото, стопанските постройки. Вдигнат е зид и са укрепени манастирските стени. Построени са беседки и втора, нова църква, която носи името на Св. Силуан Атонски. В знак на признателност Цветан Василев е обявен за ктитор и първи епитроп на Църногорския манастир.
Църногорският манастир „Св. Св. безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски“ заема важно място в църковната, културната и политическата история на българите от Мраката, Граово и Знеполе — днешна Централна Западна България. Манастирът се числи към Софийската епархия и се намира в Пернишка област, община Брезник. Той е известен още като Гигински или Черногорски манастир. Обителта има нелека съдба, съпътстваща историческите превратности, на които са изложени българите през последното хилядолетие. Периоди на просперитет и разцвет се редуват с дни на упадък и разруха.
След 1989 г. манастирът започва да възстановява своя живот като духовен център на Брезнишкия край. След постъпването в него на отец Никанор и благодарение на неговата предприемчивост към манастира се насочват много и различни дарения, с които са извършени редица реконструкции на изоставените полуразрушени сгради, вкарано е електричество и Интернет.
За подкрепата, която манастирът е получил от Цветан Василев, отец Никанор разказва:
„В бизнеса в днешно време рядко се срещат такива хора. Беше през 2009 година. Заради настъпващата криза строежът на манастира започна да изпитва затруднения. Общ познат се свърза с г-н Василев и му разказа накратко, че се съгражда манастир от руините. Очаквахме да ни помогне по своя преценка за нещо от списъка, който бяхме подготвили, а той направо наредил да съберат колко струва всичко необходимо и ни помогна изцяло. Така даде много силен тласък на довършването на манастира.
На следващата 2010-а година обаче църквата ни остана недовършена и го потърсихме за втори път. С негова помощ довършихме строежа и на храма. Сега, благодарение на г-н Василев, имаме една много хубава църква с вложени в нея изключително качествени материали. Изгради се нещо, което да остане за поколенията, да свидетелства за вярата на този човек и за това, че той действително има голямо сърце.
Направи ми впечатление, че г-н Василев нито за миг не се поколеба. Това говори за творчески и градивен човек, който прави всичко с желание наистина да се развие обществото и лично да помага на това развитие.
Г-н Василев е запазил възрожденския плам, с който навремето достойните българи са дарявали, за да имаме днес Българска академия на науките и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Такива хора са построили Третото българско царство и съвременна България.
Малко се знае, че неговото дарителство далеч не се ограничава само тук. Той много и щедро помага на отделни лица, на деца, на студенти, на културни институции. Скромността му за него е добродетел, но по мое мнение е хубаво и да се знае, за да може другите да се сравняват по него и да вземат пример“.
Повече за манастира може да намерите на: http://www.svetogorie.com/