Цветан Василев с ексклузивно интервю за Novinite.com22.07.2014Корпоративна търговска банка е проектът на живота ми и аз винаги твърдо съм стоял зад него. Oбвиненията срещу мен имат силно политическо измерение, казва банкерът
„Корпоративна търговска банка АД и аз сме поставени в тази ситуация в резултат на перфектно организиран план с участието на определени медии, а също и на служители на българската прокуратура и Българската народна банка, които се използват като инструменти от определени български политически кръгове“. Така Председателят на Надзорния съвет на КТБ АД Цветан Василев започва интервюто си за novinite.com.
Ексклузивно за информационния сайт Василев за първи път дава обширен коментар на всичко, свързано с банката и с него, което се тиражира в последните седмици.
Според Василев планът за разрушаването на КТБ АД има видима и невидима част. Видимата е свързана с унищоважането на банката и репутацията му в едно с придобиване на примамливите й активи. Невидимата част е опитът да се заличат дълговете на определени лица, подкрепени от политическите кръгове в момента. „Тези хора не са заинтересовани от това да се осигури най-доброто решение за клиентите или акционерите на КТБ, защото това би застрашило първоначалния план да се унищожи КТБ по поръчка на политически кръгове и би разкрило плана, в който са станали съучастници“, допълва Василев.
В интервюто Цветан Василев коментира безотговорността към акционерите и клиентите на КТБ АД от страна на правителството и Българската народна банка, както и умишленото недопускане на акционерите на банката да представят своя план за възстановяване. „КТБ е системна банка за България: тя е четвъртата по големина банка в страната, със стотици хиляди индивидуални и корпоративни клиенти. Какво ще правят индивидуалните вложители до септември, след като не разполагат с парите си? Какво ще правят фирмите, когато парите им са блокирани? КТБ обслужва около 12 на сто от БВП на страната“, пита Василев.
Според него през последния месец сме свидетели на това как представители на различни държавни институции, включително и БНБ, разпространяват невярна информация и действат така, сякаш българските или европейските закони не се отнасят за тях. Той определя БНБ като кралица на двойните и тройните стандарти, институция, която е успяла да пренебрегне основни правни и икономически принципи.
Василев уверено коментира поведението на банката по време на най-големия натиск: „Корпоративна търговска банка оцеля след изтеглянето на повече от 1,2 млрд. лева, което е повече от 20 на сто от активите й, и тя все още беше ликвидна. Бих искал да изясня, че всяка друга банка би рухнала под такъв натиск в рамките на 2-3 дни. Дори и на 6-ия ден от кризата, КТБ извършваше всички плащания, което доказва нейнaтa добрa ликвидност и стабилност. Ако масовите тегления бяха продължили с това темпо обаче, КТБ щеше да стане неликвидна. Ето защо ръководството на КТБ поиска специален надзор“.
Събитията след поставянето на банката под специален надзор също предизвикват недоумението на Цветан Василев. БНБ не оказва ликвидна подкрепа, решава да спре всички опереции в банката. Два дни по-късно обявава, че КТБ и дъщерната й банка ще бъдат национализирани, въпреки че масови тегления от дъщерната банка няма.
Назначеният от БНБ подробен одит на КТБ, който се извършва в рамките на 10 дни, Василев смята за несериозен. „Как може да се направи финансова ревизия дори и на малка фирма за десет дни? В този случай става въпрос за четвъртата по големина банка в България с повече от 7 милиарда лева активи“, пита той.
На въпрос „Дали БНБ не прилага различен подход към КТБ, тъй като нещо не е наред с КТБ?“, Василев отговаря: „Твърденията, че нещо с КТБ не е наред, умишлено се разпространяват, за да се представят изкуствени извинения относно насилственото и незаконното национализиране на активи на КТБ. Резултатите от одита, както бяха обявени в прессъобщението на БНБ от 11 юли, са просто абсурдни. БНБ заяви, че досиетата на кредити в размер над 3,5 млрд. лева са изчезнали и за това ги считат за лоши. На първо място, технически е невъзможно да има изчезнали документи, защото всички кредити са регистрирани в Националния кредитен регистър на България. Също така счетоводните баланси на Корпоративна търговска банка са заверени от международно признат одитор — KPMG, а предишният одит от БНБ през 2013 г. показа, че КТБ има около 2 процента лоши кредити в портфейла си. Дори ако хипотетично приемем, че има изчезнали досиета, това не означава, че кредитите не се обслужват и че не са обезпечени“.
За Цветан Василев все още не е ясно защо БНБ твърди, че „Креди Агрикол България“ ЕАД, която КТБ придобива на 12 юни тази година, е „добра банка“, а КТБ е „лоша банка“ и защо, ако КТБ е „лоша банка“, БНБ е разрешила придобиването? “Защо добрата „Креди Агрикол България“ ЕАД е на загуба в продължение на няколко години, а лошата КТБ е на печалба от 2001 г. насам?“,пита Василев.
Относно обвиненията, че е изтеглил повече от 200 милиона лева в брой от КТБ и че e източил своята собствена банка, допринасяйки за нейния крах, Цветан Василев заявява, че такова обвинение би шокирало всеки и допълва: „…oфициална графологическа експертиза показа, че моят подпис е фалшифициран върху документите, с които БНБ „установи“, че са изтеглени въпросните пари“.
В интервюто Василев коментира и поведението на Прокуратурата, режисирания театър, пускането на слухове, част от причините за възникването на банковата криза, както и версията, че банката системно е източвана от 2011 г. насам.
Относно разрива с Делян Пеевски Василев коментира, че имат различна философия за това как трябва да се прави бизнес.
Темата „Южен поток“ и слуховете, че той е човекът, който популяризира руското влияние в България, Василев определя като недоразумение. Отново категорично заявява, че подкрепя всички разумни проекти и има бизнес партньори от целия свят — САЩ, Европа и Азия.
Василев определя като престъпление забавените реакции от страна на българското правителство. Нанесени са непоправими щети за КТБ, клиентите й и служителите й, но и глобално за имиджа на България пред инвестиционната общност. Кой ще компенсира клиентите за претърпените загуби и вреди?, пита банкерът.
Според него, чрез своите действия държавни институции са унижили и служителите на КТБ. „Защо те трябва да се чувстват „виновни“, че са работили усърдно и са били в екипа на една от най-добрите банки в България?“, пита Василев и допълва: „Защо държавните институции унищожиха имиджа на КТБ и компрометираха инвестициите в нея, дълго време лансираха абсурдни и популиски мерки, а сега се опитват да замажат положението?“.
Интервюто си Василев завършва с убеждението, че възстановяването на КТБ АД е възможно, но ще изисква и определени гаранции от страна на държавата, a виновните за безобразията рано или късно ще се изправят пред независим съд. Мажоритарният акционер заявява своята решителност да се бори до край.
Цялото интервю на Председателя на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка можете да прочетете на |
|