Цветан Василев с ексклузивно интервю за в. „Банкеръ“23.10.2014На 21 октомври 2014 г. вестник „Банкеръ“ публикува ексклузивно интервю с мажоритарния акционер на КТБ АД Цветан Василев в три части, озаглавени: „БНБ и прокуратурата разиграват нелеп и абсурден фарс“; „Държат ЕПИК настрана от банката с нелепи административни хватки“ и „БНБ бе безпрецедентно унизена посредством подчиняването й на една алчна шайка“.
В първата част на интервюто банкерът коментира действията на БНБ от последните месеци и назначените от Централната банка квестори в Корпоративна търговска банка АД. „Фарсът, който се разиграва пред всички ни, е толкова нелеп и абсурден, че е трудно да повярвам, че наистина се случва. Жалка е най-вече увереността на сценаристите, че мислещите хора ще повярват, че координация в действията им срещу мен, семейството ми и банката изобщо няма; че БНБ някак случайно научава от „медийни публикации" за разследвания за пране на пари и други престъпления срещу мен; че разследванията се стартират напълно независимо едно от друго и пр. Колко случайно, колко невинно, колко удобно“, казва Василев.
Според него квесторите са се превърнали в изнесено звено на следствието и прокуратурата. Вместо оздравителни мерки, те са допуснали абсурда да не се разрешава погасяване на кредити за сметка на налични средства в същата банка. Освен това услужливо са пропуснали да подкрепят започналите още преди атаката срещу банката усилия на отстранения мениджмънт за защита на интересите на КТБ. Цветан Василев дава за пример свиканото извънредно общо събрание на „Булгартабак Холдинг" по искане на миноритарните акционери, сред които и КТБ, както и интересът на банката като кредитор на един от акционерите във фабриката „Юрий Гагарин".
Не са спестени и критики към правителството на Пламен Орешарски, отказало да води „истински и конструктивни преговори за решаването на създалата се ситуация“.
Във втората част на интервюто Цветан Василев коментира „жалките обяснения на БНБ, че EPIC не представлявал надлежно акционерите в КТБ“. Той нарича опитите на Централната банка да държи консорциума настрана „нелепи административни хватки“ и споделя какво предвижда планът на EPIC за възстановяване на капитала на банката.
В последната, трета част, Цветан Василев подробно се спира върху поведението на управителя на БНБ Иван Искров, като изказва съмнения, че решенията на гуверньора се влияят от силни зависимости. „Показателно за тези зависимости, които г-н Искров продължава отчаяно да отрича, беше и очевидното за всички различно отношение, което получиха две банки в аналогични условия, почти по едно и също време - говоря за КТБ и ПИБ. Наред с това, двоен стандарт беше приложен и спрямо „ТБ Виктория“. Защо поне тя не беше подкрепена ликвидно, както бе постъпено с ПИБ, а моментално бе поставена под особен надзор?“, пита Василев.
Мажоритарният акционер на КТБ АД отговаря и на редица други актуални въпроси. Той споделя своите очаквания за съдържанието на окончателния доклад на трите одиторски фирми, въз основа на който ще се решава съдбата на банката; коментира обвиненията, свързани с кредитния портфейл на КТБ АД, както и тиражираните твърдения, че има опити за овладяване на активи на КТБ АД чрез подмяна на управителните органи на дружества.
Цветан Василев се спира и върху действията на прокуратурата, като предлага тя да стане обект на „международно интердисциплинарно изследване на тема „Aнализ на разходите и ползите (cost-benefit analysis) в процесуално-следствените действия на държавното обвинение по казуса КТБ". „Интересно е да се види стойността на разходите по командироване на прокурори и следователи от провинцията за обиски, подслушване, следене, за създаване на нови отдели, за използване на външни консултанти, за международни срещи и др., като се сравни с броя на спечелените дела на български граждани срещу държавата в Страсбург - и най-вече с паричния израз на присъдените обезщетения и цената на всички тези „действия" на прокуратурата за българското общество“, допълва Василев.
Вижте цялото интервю:
|
|
![]() |