Цветан Василев за декларацията си пред българския съд, Цацаров, Гешев, ДП и ДП1, както и инсинуациите относно шпионската афера22.11.2019На 20.11.2019 г. Цветан Василев даде пространно интервю за предаването „Честно казано“ с Люба Кулезич. Банкерът коментира наболели теми като декларацията си пред Специализирания наказателен съд от 13.11.2019 г., инициалите ДП и ДП1, услужливо пренебрегнати от Иван Гешев по делото КТБ, както и спекулациите относно така наречената „шпионска афера“.
Ролята на прокуратурата в изкуствения фалит на КТБ
Василев подчерта, че е внесъл декларацията си в съда „най-вече заради незаконния подход на прокуратурата“, която многократно отказа да го разпита в хода на разследването, въпреки че това се изисква по закон. Освен това, въпреки че още през февруари 2019 г. съдия Петрова е взела решение да го разпита, до ден днешен това не е направено. Затова, Василев, посъветван от адвокатите си, е решил да даде разяснения пред съда по няколко основни теми, включително за ключовата роля на прокуратурата в организацията на изкуствения фалит на КТБ.
„Цацаров имаше задача да постави КТБ на колене чрез предизвикване на паника сред вложителите“, изтъкна Василев. „Освен това, „по техния си начин“ трябваше да убедят и БНБ, и правителството, че банката не трябва да бъде спасявана“, допълни той (бел. ред. Василев намеква за репресивния подход на прокуратурата).
Двойни стандарти – КТБ и ПИБ
Василев обясни, че въпреки че Цацаров се е справил с първата си задача, е имало изненади като паника сред вложителите и на други банки, една от които е била Първа инвестиционна банка (ПИБ), която също е била изправена пред затваряне. На ПИБ, обаче, е била предоставена държавна помощ, независимо че по изчисления на Василев на база на баланса на ПИБ от 2013 г. до 2018 г. плюс констатирания капиталов недостиг от ЕЦБ, към момента на паниката през 2014 г. най-вероятно е била с отрицателен капитал от над 600 милиона лева. Това говори за двойните стандарти, които са прилагани респективно в казусите КТБ и ПИБ. КТБ е била унищожена, за да бъдат разграбени активите й.
Относно избора на Иван Гешев за главен прокурор и номинацията на Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ
Банкерът поясни, че и избора на Гешев, и номинацията на Цацаров са награди за тяхната дейност по казуса КТБ. За разлика от Цацаров, който се е справил със задачата си, която е била по-лека, Гешев наистина е трябвало да кацне на Луната с дизелов двигател (бел. ред. Иван Гешев през 2017 г. сравни разследването по казуса КТБ с кацане на Луната с дизелов двигател). „От една страна, трябваше да инкриминира нормална банкова дейност. От друга страна, трябваше да ме вкарат в неща, които не съм извършвал, независимо че твърдя, че в КТБ не е извършвана престъпна дейност. От трета страна, трябваше при това кацане на Луната, да се изчисти КТБ от всички нейни активи, за да няма фокус върху тях, а те междувременно да бъдат разграбвани. От четвърта страна, трябваше да се кацне като се изчисти едно огромно корпулентно присъствие (бел. ред. Делян Пеевски), при това присъствие както до фалирането на КТБ, така и след това“, обърна внимание Василев.
Банкерът коментира и внезапната амнезия на главния свидетел по делото Бисер Лазов, който не можа да си спомни какво означават инициалите ДП и ДП1 в съдебна зала, въпреки че е изготвял справка ежедневно с години. „Предполагам, че тези, които следят процеса, са развеселени от тази амнезия, защото човекът, който цитира цифри до стотинката, не може да се сети за перо в баланса на собствената си фирма от над 575 милиона лева“, акцентира той.
Василев изтъкна, също така, че в нормална среда Бисер Лазов отдавна трябваше да е сменил процесуалното си качество от свидетел на обвиняем не толкова за дейността си преди затварянето на КТБ, а за стотиците грабежи на активи след затварянето й, които е извършил в своя полза, както и в полза на трети лица като Делян Славчев Пеевски.
Относно Делян Славчев Пеевски
Делян Пеевски си е спестил 575 милиона лева недиректни кредити — това са опосредствани ангажименти, които не бива да се бъркат с кредити на фирми на Пеевски. Огромна част са свързани с ангажименти по придобиване и издръжка на медии. Разбира се, като главен организатор на удара срещу КТБ, Делян Пеевски добре е осребрил това свое активно участие. По преценка на Василев, наред с тези 575 милиона лева, които са му спестени, към днешна дата, директната печалба от активите, които Пеевски е присвоил след затварянето на КТБ, надхвърля 450 милиона лева. В тази сметка не е включена печалбата от препродажбата на Виваком, която беше открадната от руската ВТБ с помощта на всички български държавни институции. Реалната „печалба“ на Пеевски от фалита на КТБ може да надхвърли 1,5 милиарда лева.
Василев поясни, че тези недиректни кредити са осигурявани от фирми-длъжници на КТБ за фирми, свързани пряко или непряко с Делян Пеевски. Такъв е случаят и с телевизия ТВ7. Василев отбеляза, че неслучайно е помолил съдия Петрова да се извадят всички справки, подготвяни от Бисер Лазов и неговия екип, защото там ще се видят движенията по недиректните кредити на ДП, включително и погашенията, които са престанали през есента на 2013 г. Тогава Василев е поискал отношенията по ДП да бъдат урегулирани договорно, но Пеевски е отказал. Въпреки че тогава е започнал разривът между него и Пеевски, Василев е убеден, че това е бил само повод и че Пеевски е изпълнявал и други задачи, които ще дискутира на по-късен етап.
„Когато поисках да урегулираме тези отношения, Пеевски ми предложи насреща чист рекет чрез своя адвокат Александър Ангелов“, подчерта банкерът. На тази среща, на която е присъствал и Бисер Лазов, не само Пеевски е отказал да плати, но е поискал и безвъзмездното прехвърляне на активи на КТБ.
На въпрос, дали е възможно Иван Гешев да е пропуснал ролята на ДП по време на разследването, Василев коментира иронично: „При такова тежко кацане на Луната, може и да не е забелязал“. След това изясни, че според него е абсурдно Гешев да не е забелязал ролята на ДП, след като видимо от кориците на делото, е работено по справките на Бисер Лазов, включително и по фирма ТЦ-ИМЕ.
Ако не са забелязали Цацаров и Гешев, фирмата ТЦ-ИМЕ е била въвлечена (бел. ред. от Бисер Лазов и Теодора Танева) във фиктивен договор с фамилната фирма на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева. ТЦ-ИМЕ е откупила участието им в „Балканска медийна компания“ за 70 милиона лева. Това е чисто препиране и доказване на доход на Пеевски и Кръстева.
Защо е фалирана КТБ?
Василев разясни, че дългът от 575 милиона лева на Пеевски със сигурност е изиграл роля, но такава явно е била и договорката след провала на Пеевски да стане председател на ДАНС. Целта е била унищожаването на Василев или на КТБ, за да се разграбят активите й. Банкерът обясни, че дори и тези 575 милиона не са могли да съборят КТБ, защото само печалбата от продажбата на Виваком е щяла да надхвърли задълженията по ДП и ДП1.
Руски натиск
На въпрос на водещата Люба Кулезич, дали парите за Южен поток са били в КТБ, Василев посочи: „В КТБ не е влизала една стотинка по Южен поток. КТБ трябваше да осигури пълното банково обслужване на проекта, включително и издаването на банковите гаранции на българските подизпълнители. Южен поток–България беше изцяло под контрола на Делян Пеевски чрез неговото прокси Иван Мирински. След като се разбра, че проектът не получава одобрението от Европейската комисия, което беше моето условие да участва КТБ, и след като видях начина, по който се калкулират инвестиционните разходи, отказах КТБ да обслужва проекта“. Банкерът изтъкна и малко известен факт — през март 2014 г., Пеевски е изтеглил двете си фирми „Промишлено строителство холдинг“ и „Техноекспортстрой“ от консорциума Южен поток–България в опит да се предпази от евентуални американски санкции.
Банкерът разясни, че Бабаков, чието име бе споменато в разследване на Анти-корупционния фонд (АКФ), не е единственото липсващо име по делото КТБ. Могат да се споменат и имената на Сергей Станишев, Николай Бареков и Красимир Каракачанов. Последните нямат пряко отношение към фалита на КТБ, но са държани под контрол заради определени отношения с КТБ.
Василев си спомни и за среща с братя Милен и Георги Велчеви, на която е присъствал руски бизнесмен, който го е заплашил, че Кремъл го държи отговорен за провала на Южен поток. Когато Василев е попитал защо и в какво качество, бизнесменът бил казал, че правителството било негово. „Колко е било мое правителството на Орешарски и сие, се видя в последствие, след като те точно допуснаха безпрецедентната престъпна рейдърска атака срещу КТБ“, подчерта Василев като не пропусна да спомене, че ще продължи да се бори да отстоява истината в името на справедливостта. Банкерът отново обясни, че има 13 подсъдими от КТБ и множество обвиняеми само на базата на лъжепоказанията на морално деградирал човек (бел. ред. Бисер Лазов).
Относно топенето пред международните служби
След като Кулезич попита Василев дали е бил натопен в Москва, той обясни, че е бил натопен и в Москва, и във Вашингтон. „Механизмите са ясни, ползвани са контакти през ДАНС, включително и тези на Цветлин Йовчев, който беше вицепремиер в кабинета на Пламен Орешарски. В какво качество предишната посланичка на САЩ в България Марси Рийс посети КТБ през 2015 г.? Какво е гледала там, след като отказа среща с мен през март 2014 г.?“, коментира банкерът.
„Въпреки че съм обвиняван, че аз съм създал чудовището Пеевски, моят отказ да работя по този начин ми донесе всичките тези събития. Можех да се договоря с тях, но не исках да работя по този начин“, акцентира Василев.
За шпионския скандал
“Шпионският скандал е поредната сапунка с милиционерски сценарий. Целта е да бъде свалено осветлението от Пеевски в Америка, тъй като процесите по Магнитски и РИКО продължават. Един от проблемите на Пеевски са връзките му с Кремъл. Този балон е опит да бъде прехвърлен проблемът от болната на здравата глава“, обясни Василев.
Освен това, той напомни, че няма договор с Малофеев, а с Пиер Луврие. Въпреки че се е вдигнал много шум за сделка за едно евро, това де факто е сделка за прехвърляне на собственост срещу изплащането на дълговете към КТБ. Луврие, обаче, не само не е изпълнил ангажиментите си по договора, но се е срещнал и с Делян Пеевски. След срещата, Луврие се е опитал да продаде един от основните активи по договора — фирма, която е основен акционер във Виваком и като такава струва поне 240 милиона евро — на руската ВТБ, и то за 7,5 милиона евро.
Цялото интервю на Цветан Василев може да гледате тук.
Интервюто беше отразено от Факти, Фрогнюз и други български медии.
|
|